Aktualności

Badanie jelita

Nowotwory jelita grubego oraz odbytnicy stają się coraz powszechniejsze z roku na rok rośnie liczba osób u który zdiagnozowano tego typu chorobę. Rak tego typu rozwija się wyjątkowo szybko ze względu na to iż sam proces odnawiania się tkani nabłonka wyścielającego jelita trwa tylko 70 godzin. W tym krótkim czasie może dojść do deformacji komórki która da początek dalszej tragedii.

 

Objawów jest dość dużo i są różne początek bywa niewinny wzdęcia, bóle brzucha, zmiana rytmu wypróżnień. Z czasem mogą nastąpić zmiany takie jak chudnięcie, krwawienie z odbytu, gorączka brak łaknienia. Gdy zmiany zaczynają się nasilać bywa czasem już za późno, więc nie zapominajmy o specjalistycznych badaniach. Jednym z takich badań jest właśnie kolonoskopia.


Umożliwia ona badanie i znajdywanie zmian naszego jelita od najniższej części odbytnicy aż do początków jelita cienkiego. We wczesnym stadium rozwoju nowotworu jest to jedna z lepszych metod wykrywania zmian jelita grubego oraz odbytnicy. Podczas badania istnieje możliwość pobrania próbek w postaci wycinka jelita do badania.


Podobnie jak w przypadku innych badań endoskopowych badany obszar musi być pusty. A więc konieczne jest aby jelito było opróżnione. Na kilka dni przed wykonaniem badania zleca się przejście na dietę płynna. Bywa jednak że następuje konieczność podania środków przeczyszczających albo użycie lewatywy.


Do rzadkości można zaliczyć następstwa powikłań takich jak krwawienia, kiedy jednak już to nastąpi niezbędnym staje się wstrzyknięcie środków hamujących krwawienie. Krwotoki można również hamować za pośrednictwem lasera lub prądu. Cały zabieg może potrwać do 60 minut i jest on poprzedzony zazwyczaj podaniem środków uspokajających.


Pomagają one przejść przez cały zabieg w miarę bezstresowo i bez większego odczuwania dyskomfortu. Po zabiegu badany pozostaje pod opieka lekarską. Niektórzy znoszą zabieg lepiej lub gorzej. Nie ma co ukrywać że ten typ badania nie należy do najprzyjemniejszych, lecz rzadko które badanie jest przyjemne.


Nie należy zapominać o powadze sytuacji i nie należy bagatelizować pierwszych symptomów. Należy również pamiętać o profilaktyce która może wpłynąć na obniżenie ryzyka powstawania nowotworom. Codzienne ćwiczenia, zdrowa dieta połączona z odpowiednią suplementacją składnikami których nie dostarczymy w wystarczającej ilości z pożywienia.

?