Aktualności

Bronchoskopia

Jednym z mniej przyjemnych badań diagnostycznych jest bronchoskopia. Wykonywana jest po wykryciu podejrzanych zmian poprzez badanie RTG. Diagnostyka tego rodzaju umożliwia rozpoznanie nowotworu w krtani, płucach, tchawicy oraz oskrzelach. Pozwala ona na precyzyjną ocenę stopnia rozwoju wraz z jego umiejscowieniem.

 

Metoda ta umożliwia pobranie wycinków tkanek podczas przeprowadzanego badania oraz wszelkich wymazów np. z oskrzeli. Tkankę pobiera się za pomocą instrumentu biopsyjnego wsuwanego przez przewód bronchoskopu. Czym jest bronchoskop? To urządzenie diagnostyczne składające się ze sztywnej rury zakończonej kamerą z dodatkowym źródłem światła.

 

Przewód z układem optycznym wprowadza się poprzez jamę ustną do krtani. Istnieje tez możliwość wsadzenia giętkiego fiberoskopu przez nos. Choć jakiś czas przed zabiegiem nasza krtań i przewód nosowy zostają znieczulone za pośrednictwem inhalatora jest to niezwykle nieprzyjemne badanie. Człowiek poddany badaniu ma cały czas uczucie zakrztuszenia.

 

Niektórym pacjentom podaje się dodatkowo środki uspokajające oraz atropinę która zmniejsza ryzyko skurczu krtani. No ale cóż tak to już jest na tym świecie że co jest skuteczne bywa nieprzyjemne i bolesne. Przed zabiegiem bronchoskopii nie wolno jeść ani pić przed przynajmniej 4h. Po wykonaniu badania pacjent zazwyczaj pozostaje pod obserwacja lekarza przez jakiś czas. W przypadku pobierania jakichkolwiek tkanek po wykonanej diagnostyce wymagane jest badanie RTG które wykluczy mogące powstać powikłania.

 

Bardziej doskonałą metodą jest bronchoskopia fluorescencyjna. Umożliwia ona rozpoznanie nie tylko bardzo znikomych zmian nowotworowych lecz również stanów przedrakowych niewidocznych w konwencjonalnej bronchoskopii. Następną zaletą jest wyeksponowanie nacieków nowotworowych o charakterze wewnątrz śluzówkowym.

?