Aktualności

Czym są nowotwory?

Kolejny z wideo - wykładów Pana Prof. dr hab. Jakuba Gołębia. W tym materiale profesor postara się wyjaśnić czym tak naprawdę są nowotwory. Pewnie duża część z nas jest świadoma tego iż nowotwór to niekontrolowana mutacja naszych własnych komórek ciała których mamy około 100 bilionów. Jednak nie wszystkie komórki mogą ulec niepożądanej mutacji.

Głównie narażone są komórki macierzyste czyli te najmniej zróżnicowane, znajdują się one praktycznie w każdym z naszych organów. Nowotwór to choroba na skutek której ulegają uszkodzeniu geny. Błędna kopia komórek zaczyna powielać się w zastraszającym tępię doprowadzając do tragedii.

W zdrowym organizmie nieprawidłowe mutacje komórek zostają od razu zabite przez organizm, ulegają tak zwanej apoptozie. Niestety gdy nasze geny zostają uszkodzone komórki rakowe stają się odporne na tę formę eliminacji. Komórki nowotworowe zyskują „super moce” w porównaniu do zwykłych komórek, są praktycznie nieśmiertelne i mogą się dzielić nieskończoną ilość razy.

Należy pamiętać że nowotwory nie pojawiają się od tak. Rozwijają się nawet kilkanaście lat a zauważamy go kiedy przeważnie jest już za późno. Codziennie systematycznie pomagamy naszemu organizmowi wpędzić się w kłopoty.

?