Aktualności

Czynniki ryzyka cz.1

Podwyższony poziom cholesterolu to niestety nie jeden z czynników znacznie zwiększających ryzyko wystąpienia takich chorób jak miażdżyca, zawał serca czy choroba wieńcowa. Istnieją czynniki na które mamy większy wpływ lecz też takie na które mimo szczerych chęci nic nie poradzimy.

Mianowicie wraz z naszym wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na miażdżycę. Ogólnie zostało przyjęte że kobiety po pięćdziesiątce powinny regularnie co roku badać poziom cholesterolu. U mężczyzn sprawa wygląda podobnie lecz pułap wiekowy jest mniejszy niż u kobiet. A więc jeżeli jesteś przedstawicielem płci brzydkiej po 45 roku życia udaj się pilnie na badania.

Kolejnym z czynników na które nie mamy wpływu to dziedziczenie. Jeśli posiadamy świadomość tego że w naszej rodzinie znajdowały się osoby zmagające się z miażdżycą lub zawałem serca musimy założyć iż istnieje prawdopodobieństwo że tkwimy w tak zwanej grupie ryzyka.

No i ostatni z faktów który zasmuci męską część czytelników to że ryzyko występowania miażdżycy u kobiet jest wg statystyk rzadsze. Tak że panowie miejcie się na baczności!

Wyszczególnione powyżej wyznaczniki ryzyka chorób układu krążenia są poza naszym zasięgiem kontrolnym. Choć byśmy mocno chcieli nie jesteśmy w stanie wpłynąć na nasze pochodzenie, lata które są już za nami ani płeć. Pozostaje nam jedynie przyjąć do wiadomości zebrane fakty i wykorzystać nabytą wiedzę do walki o nasze zdrowie.

?