Aktualności

Internetowa diagnoza

Czy zdarzyło Ci się kiedyś szukać diagnozy swoich dolegliwości w internecie? Media na około przekonują nas że to niewłaściwe działanie, lecz czy ktoś mówi o przyczynach? Dlaczego sięgamy po informacje do internetu? Wystarczy spojrzeć na system naszej służby zdrowia. Ludzie są zmęczeni długimi kolejkami lub po prostu chcą zaoszczędzić pieniądze. Powiedzmy że pracujemy, dopadły nas objawy przeziębienia i postanawiamy iść do lekarza na kasę chorych. Docieramy na miejsce a tam przed nami tłum staruszków. Siedzimy nawet ponad godzinę zlani potem w towarzystwie chorych a nasz osłabiony organizm chłonie zarazki innych jak gąbka. Nie trzeba tłumaczyć że z naszego małego przeziębienia możemy wpędzić się w coś bardziej poważnego.

Szybsza opcja to wizyta prywatna. To rozwiązanie dla bardziej zamożnych, lecz czy bardziej skuteczne? Niestety prawda jest taka że pomimo słonej zapłaty za wizytę nie mamy gwarancji właściwej diagnozy i pewności że dany specjalista poświeci nam maksimum swojej uwagi. Dożo osób doświadcza na własnej skórze lekceważącej postawy lekarzy. Kończy się to przeważnie tym że wychodzimy z lżejszym portfelem z niczym. Zdarzyło się wam może że coś wam dolegało, biegaliście od specjalisty do specjalisty i żaden z nich nie mógł was wyleczyć lub poprawnie zdiagnozować? Takich przypadków jest dużo. W końcu zdesperowani ludzie biorą sprawy w swoje ręce poszukując rozwiązania problemu gdziekolwiek.

Pierwsze co wpada w ręce to internet. Dostęp do niego posiada większość ludzi, na pewno więcej niż do encyklopedii medycznej a więc nie ma się co dziwić że to główne źródło wiedzy. W internecie możesz znaleźć prawie wszystko lecz należy zwracać uwagę na źródło informacji. Nie ma się co oszukiwać że to siedlisko nierzetelnych wiadomości. A więc korzystajmy tylko z pewnych źródeł takich jak renomowane serwisy. Unikajmy nowo powstałych stronek oraz tzw „specjalistów forumowiczów” chyba że to renomowane forum a użytkownicy nie kryją swojej tożsamości. Musimy staranie selekcjonować informacje.

Nie wolno też sięgać po samo diagnozę w pierwszej kolejności. Najważniejsza jest opinia specjalisty poparta odpowiednimi badaniami. Dopiero gdy wszystko zawodzi musimy brać sprawy w swoje ręce. To że ludzie szukają pomocy w internecie nie jest niczym złym, bo od kiedy szukanie pomocy w potrzebie stawia nas w negatywnym świetle? Za obecny stan rzeczy odpowiada wadliwy system medyczny który wypompowuje pieniądze z pacjentów a tak niewiele daje w zamian. Stare przysłowie mówi że ryba psuje się od głowy, pamiętajmy o tym.

?