Aktualności

Naturalna aspiryna

Jak wspominaliśmy we wcześniejszych artykułach istnieje wiele roślin które posiadają właściwości lecznicze. Nie mówimy tu o florze która może wspomóc leczenie lecz o żywych przykładach występowania substancji używanych w tabletkach np. przeciwbólowych. Aspiryna inaczej kwas salicylowy która dostaniemy praktycznie wszędzie czy to na stacji benzynowej czy w aptece. Pochodzi z natury.

Ciężko uwierzyć? Pewnie jeszcze ciężej będzie przyzwyczaić się do myśli że występuje ona w korze wierzby, tak popularnej na całym świecie. Pierwsze wzmianki o jej zbawiennym działaniu pochodzą ze starożytnego Egiptu. Była ona zalecanym środkiem leczniczym na przełomie wieków. Jej świetność potwierdzały takie persony jak Hipokrates.

Substancja ta była po raz pierwszy syntezowana w 1987 roku przez Felixa Hoffmanna. Od tego momentu była stosowana w przemyśle farmaceutycznym. Kwas salicylowy choć występuje w naturze od początku naszego istnienia w sprzedaży pod postacią tabletek, proszków jest dopiero od 116 lat.

Nasi przodkowie leczyli się tą samą substancją lecz trochę w innej formie. Najpierw zbierano korę tego drzewa aby poddać ją suszeniu. Później poddawano ją sproszkowaniu i podawano w firmie wywaru.

Dziś kupujemy tabletki, często zastanawiamy się które wybrać. Przecież otacza nas tyle reklam. No i właśnie głównie za reklamę płacimy. Więc skoro masz do wyboru znany produkt z reklam a tańszy zamiennik który charakteryzuje się tym samym składem nie wahaj się zaoszczędzić trochę grosza.

Lecz wielu z nas nie ufa koncernom farmaceutycznym i woli stosowanie podstawowych środków. Rynek dość ubogi jest w naturalne preparaty tego pokroju. Gdzie nie gdzie można znaleźć ekstrakty z kory wierzby lub sama sproszkowaną jej postać.

Naturalne preparaty są dość tanie w stosunku do markowych tabletek i wg niektórych równie skuteczne. A więc do nas należy decyzja czy wolimy chemię czy moc natury.

 

?