Aktualności

Pozytonowa tomografia emisyjna

Świat biegnie do przodu a my wraz z nim. Ludzie świata nauki cały czas dążą do ulepszania metod diagnostyki nowotworów tak aby móc szybko i skutecznie stawiać diagnozy co oczywiście przyczynia się do uratowania życia pacjenta lub jego zdrowia. Szybkość w wykryciu nowotworu odgrywa niebywale ważną rolę gdyż im szybciej zaczniemy leczenie tym lepiej dla nas.


Do jednych z bardziej nowoczesnych metod diagnostycznych należy pozytonowa tomografia emisyjna w skrócie PET. Specjaliści z dziedziny medycyny pokładają w niej duże nadzieje. Podczas badania dochodzi do zobrazowania metabolicznej aktywności tkanki w ciele. Badane obszary o znacznie zwiększonym metabolizmie szybciej absorbują glukozę. Dochodzi do gromadzenia się w nich znacznika izotopowego.


Kiedy w naszym ciele zaczynają rodzić się komórki nowotworowe cechuje je zwiększona aktywność metaboliczna badanie jest skuteczne dzięki rejestracji znakowanego izotopu. Izotop ten charakteryzuje się krótkim okresem półtrwania. Rak w naszym ciele znacznie szybciej dzieli się od reszty zdrowych tkanek przez co cechuje go zwiększony metabolizm w porównaniu do reszty.


Metoda jest dość nowatorska co za tym idzie cena badania jest bardzo wysoka jak na portfel przeciętnego Kowalskiego. Za wysoka cenę otrzymujemy badanie charakteryzujące się czułością do ponad 90 procent. Dzięki niej możemy zlokalizować niepokojące zmiany które bywają nie widoczne podczas badania TK.


Staje się niezastąpione w przypadku oceny zmian których nie możemy rozpoznać w inny sposób. Można je wykorzystać w celu zlokalizowania nowotworu lecz również przy ocenie stopnia zaawansowania lub stwierdzenia czy wykryty nowotwór jest złośliwy czy też nie. Diagnostyka takich nowotworów jak głowy, chłoniaków, płuc, szyi, okrężnicy nie stanowi problemu. Lecz ciężko za pośrednictwem tego badania stwierdzić jaki jest naciek nowotworowy.

?