Aktualności

Przyczyny niedoborów witamin cz.1

Choć cały czas staramy się utrzymać odpowiedni bilans dostarczanych witamin to cała masa czynników w naszym życiu codziennym wpływa na wyjaławianie organizmu. Jednym z większych wrogów jest nikotyna którą dostarczamy z całym szeregiem innych niepożądanych substancji paląc papierosy. Wpływa na niedobory witaminy C jak i kwasu foliowego, fosforu czy tiaminy. Jak widać palenie nie tylko szkodzi poprzez zanieczyszczanie naszych płuc. Aż dziwne że tytoń jest nadal legalny w świetle poznanych przez świat faktów.

 

Do popularnych używek dnia codziennego możemy zaliczyć kawę czy herbatę. Są tak popularne że niektórzy rodzicie pozwalają je regularnie spożywać od najmłodszych lat swoim pociechom. Pewnie nie są za bardzo świadomi tego że napoje te odpowiadają za utratę wapnia który jest tak potrzebny do odbudowy naszych kości. Mało tego pijący je mogą się spodziewać obniżonej wchłanialności żelaza oraz obniżonego poziomu tiaminy. Co ciekawe niszczy również zapasy potasu, biotyny oraz kwasu foliowego.

 

Do porannej kawki czy herbatki często sięgamy po pieczywo. Większość popularnych wypieków które są spożywane przez przeciętnego polaka jest wytwarzane z maki rafinowanej. Taki produkt jest wytwarzany z ziaren pozbawionych otoczki bogatej w błonnik. Pomaga ona strawić zawartą w ziarnach skrobię. Ale skoro ich nie ma to organizm musi użyć swoich rezerw co przyczynia się do powstawania niedoborów niacyny i magnezu. Starajmy się spożywać tylko pełnoziarniste pieczywa bogate w błonnik.

 

Problemy zaczynają się gdy zaliczymy poważną infekcję i jesteśmy zmuszeni użyć antybiotyku. Powszechnie panuje stwierdzenie że antybiotyki wyjaławiają organizm. I właściwie coś w tym jest bo zażywane powodują wyniszczenie mikroflory jelitowej co może prowadzić do niedoborów witamin z grupy B oraz K. To właśnie w jelitach powstają te witaminy a ich niedobór ma zgubny wpływ. Dlatego sięgajmy po antybiotyki tylko w ostateczności gdy nasz organizm naprawdę nie radzi sobie z powstałą infekcja.

?