Aktualności

Rak płuc

„Palenie tytoniu powoduje raka i... „ Znacie ten cytat? Chyba nikomu nie powinien wydawać się obcy. Nie jest też przesadzony gdyż jak wynika ze statystyk nawet 90% przypadków zachorowań na raka płuc jest spowodowane paleniem tytoniu. Jest tez na topie jeżeli chodzi o ranking zachorowalności i umieralności na całym świecie. Charakteryzuje go wysoka śmiertelność. Co ciekawe jest to jeden z najbardziej wykrywalnych typów nowotworów u mężczyzn. Niestety możemy się pochwalić najwyższym wzrostem zachorowalności na tego typu raka na świecie.

 

Kiedy palimy ryzyko wzrasta dwudziestokrotnie natomiast kiedy stajemy się biernymi palaczami nasze szanse zwiększają się trzykrotnie w porównaniu do osób wolnych od dymu. Nałóg nikotynowy nie jest oczywiście jedyna przyczyną, pozostałe czynniki wynikają z zawodu jaki możemy wykonywać. Jeżeli przebywamy w otoczeniu gdzie występują związki berylu, ołowiu, azbestu, chromu, niklu lub benzyny powinniśmy mieć się na baczności. Nie można pominąć tutaj naszej genetyki gdyż choroba może rozwinąć się bez wcześniej wymienionych czynników.

 

Co smutne rak płuc jest wykrywany zazwyczaj gdy jest on już w zaawansowanym stadium. W naszym kraju około 10% jest leczone chirurgicznie, Objawy są ściśle powiązane z występowaniem guza na oskrzelach. Charakterystycznym objawem jest kaszel, pojawiają się również stany zapalne i duszności. Większość ludzi odczuwa również bóle w klatce piersiowej. Duszność pojawia się za sprawa zamknięcia światła dużych oskrzeli. Najbardziej z drastycznych objawów jest krwioplucie występuje ono u jakiś dwudziestu do pięćdziesięciu procent chorych.

 

Leczenie raka płuc nie jest łatwe lecz trzeba pamiętać że jest to walka o życie. W niektórych przypadkach można łączyć chemioterapię z operacją lub operację z naświetlaniem występują również pacjenci wykorzystujący wszelkie dostępne metody takie jak na przykład amigdalina.

 

Metody leczenia raka są cały czas poszukiwane i badane. Mając do dyspozycji wiele opcji trzeba wykorzystać maksimum w końcu to jest wojna o nasz dalszy żywot.

?