Aktualności

Rak przełyku

??Najczęstszym z nowotworów przełyku jest tzw. rak płasko nabłonkowy. Ze wszystkich nowotworów złośliwych tego narządu stanowi on jakieś 90%. W większości przypadków zachorowania, pierwszym symptomem jaki sie pojawia to trudność przełykania. Dochodzi do tego przeważnie kiedy guz zaczyna osiągać jakieś 2/3 naszego przełyku. W zależności od stopnia choroby możemy odczuwać leki dyskomfort lub całkowicie stracimy możliwość połykania pokarmów. W zaawansowanych przypadkach jesteśmy narażeni na krwawe wymioty. Zauważalny jest również spadek wagi u 80% chorych.

 

Kto z nas może być narażony? W sumie każdy lecz istnieją szczególnie grupy ryzyka. Na pewno bardziej są narażone osoby które spożywają alkohol w nadmiernej ilości oraz nadużywały tytoniu. Wymienione czynniki są odpowiedzialne za ok. 80% zachorowań do reszty mogą się przyczynić takie czynności jak spożywanie ostrych potraw lub gorących rzeczy, niedobory witamin A, B2, C, E, niedobory pierwiastków śladowych takich jak cynk, magnez . Można by długo wymieniać, lecz w tym momencie powinniśmy sobie zdać sprawę z tego że ryzyko zachorowania jest wysokie u większości z nas.

 

Jeżeli już to nastąpi, rokowanie wygląda następująco w przeciągu 5 lat przeżycie sięga 8%. Niewiele prawda? Jednym ze sposobów leczenia tego typu raka jest resekcja radykalna. Statystyki są przerażające gdyż tylko u wyselekcjonowanej grupy chorych, u których przeprowadzono leczenie skojarzone z następ owym zabiegiem operacyjnym po uzyskaniu całkowitej remisji 5 letnie przeżycie wynosi do 30%. Istotna w przypadku tego nowotworu jest wczesna diagnoza. I podjęcie odpowiednich środków. A więc obserwujmy funkcjonowanie naszego ciała i nie unikajmy badań kontrolnych.

 

?