Aktualności

Rak skóry

Rak skóry inaczej zwany rakiem kolczysto-komórkowym. Występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. W grupie ryzyka znajdują się głównie osoby narażone na nadmierne promieniowanie słoneczne. Udowodniono iż pacjenci o bladej karnacji i jasnych oczach są znacznie bardziej podatni na zachorowania.

 

Rak skóry powstaje zwykle na podłożu stanów takich jak rogowacenie słoneczne, róg skórny, leukoplakia, erythroplasia Queyrata, Xeroderma pigmentosum . Na jego powstanie mogą mieć wpływ drażnienia mechaniczne lub środki chemiczne. Może również powstać w okolicy blizn na skutek oparzeń. Owrzodzenia mają również niekorzystny wpływ i mogą stanowić podłożę tragedii.

 

Nowotwór powstaje w warstwie kolczystej z komórek uległych zwyrodnieniu. Może powstać dosłownie wszędzie choć najczęstszymi miejscami jego występowania są okolice wargi dolnej, nosa, narządów płciowych oraz grzbiety rąk. Można wyróżnić dwie odmiany wrzodziejącą i taką która nasi nazwę brodawkująca.

 

Wykrywanie raka odbywa się za pośrednictwem podstawowego badania wzrokowego. W grę wchodzą również bardziej zaawansowane badania takie jak USG, rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. Jak w przypadku każdego raka szybka diagnoza może uratować życie pacjenta.

 

Najszybszym i chyba najbardziej skutecznym sposobem walki z rakiem skóry jest jego operacyjne usuniecie. Czasem również lekarz zaleca chemioterapię lub radioterapię. Na świecie istnieją kliniki specjalizujące się w leczeniu raka za pośrednictwem Letril . Amigdalina wg wielu źródeł jest w stanie pomóc w terapii.

 

Zażywana rozkłada się w organizmie na substancje które niszczą niepożądane komórki. Z opowiadań niektórych leczonych osób wynika że zażywanie amigdaliny wpływa na redukcje niepożądanych przebarwień na skórze. Rak skóry atakuje bardzo szybko organizm chorującego. Istnieje bardzo duże ryzyko powstania przerzutów które zajmują płuca oraz węzły chłonne.

?