Aktualności

Rak trzustki

Jedną z bardziej przykrych chorób jest rak trzustki. Stanowi on jakieś 3% nowotworów złośliwych na świecie. Co ciekawe narażeni na niego są po większości mężczyźni a co bardziej zastanawiające według statystyk częściej pojawia się u ludzi czarnych. Znów problemem jest palenie gdyż sprawia że jesteśmy trzykrotnie bardziej narażeni na zachorowanie niż osoby niepalące.

 

Po większości jego wykrycie następuje za późno tak że potencjalny chory nie nadaje się do przeprowadzenia operacji a tylko ta opcja daje możliwość pełnego wyleczenia. Sam zabieg należy do jednego z bardziej skomplikowanych na świecie i mimo przeprowadzenia nawrót nowotworu może nastąpić w krótkim czasie. Pacjent po przeprowadzeniu operacji powinien zostać pod ścisłą opieką lekarską gdyż prawdopodobieństwo powikłań jest wysokie.

 

Kiedy powinniśmy zacząć się niepokoić? Objawów jest dość dużo, mogą występować w postaci depresji, utraty wagi, problemów z funkcjonowaniem jelit, mdłości oraz bólu jamy brzusznej.

Jeżeli zacznie nam doskwierać któryś z wcześniej wymienionych symptomów powinniśmy niezwłocznie poddać się badaniom gdyż może okazać się to zalążkiem poważnej choroby.

 

Tak jak wcześnie było wspomniane głównie mogą czuć się narażone osoby z cukrzycą, otyłe, lub palące lecz statystyki są bezlitosne i pokazują że zachorować może praktycznie każdy z nas. Rak nie wybrzydza, atakuje i zbiera swe śmiertelne żniwo. Należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu się.

 

Właściwa dieta bogata w witaminy i odpowiednio zbilansowane składniki odżywcze. Papierosy wyrzućmy do kosza. Koszt paczki przekroczył już ponad 10 zł . Nie lepiej zainwestować te pieniądze w ochronę naszego organizmu? Amigdalina , witaminy, suplementy, ćwiczenia i brak nałogu to może sprawić że twoja przyszłość będzie wyglądała lepiej.

 

Chyba że ktoś woli chemioterapię lub radioterapię. Należy jednak pamiętać że ów kuracje nie dają nam wielkich szans na pokonanie choroby i może skończyć się to wycięciem trzustki z węzłami chłonnymi, odcinkiem dwunastnicy częścią żołądka oraz woreczkiem żółciowym które do niej przylegają. Drastyczne? Może i tak lecz niestety prawdziwe. Skoro masz jeszcze szanse zastanów się co zmienić w swoim życiu aby uniknąć tragedii.

?