Aktualności

Troska czy interes? cz.2

Skoro przytrafił Ci się kiedyś katar zapewne zjawisko kaszlu suchego jak i mokrego nie jest dla Ciebie obce. I tu koncerny farmaceutyczne dają nam leki np. na bazie substancji czynnej która nasi nazwę dekstrometorfan w skrócie DXM. Prawoskrętny enancjomer metorfanu zażyty w większych dawkach niż jest to zalecane na opakowaniach wykazuje działanie narkotyczne. Co Ci się może od tego stać? To zależy ile specyfiku przyjmiesz.

Począwszy od lekkich dawek które zaowocują stanem lekkiego pobudzenia połączonego z euforia po niezwykle silne halucynacje które mogą doprowadzić do zjawisk takich jak OOBE i utraty własnej tożsamości. Wśród młodzieży w naszym kraju która jest dość żądna przeżyć stanów odmiennej świadomości hitem stały się tabletki na kaszel oraz wszelkiego rodzaju syropy zawierające DXM.

Oczywiście wszystko dostaniemy w każdej aptece bez recepty. A więc czy można powiedzieć że aby po prostu się naćpać nie trzeba szukać dilera tylko wystarczy pójść legalnie do apteki? Historia pokazała już nie raz że substancje które kiedyś były lekami po czasie zostały wycofane przez władze i uznane za substancje zakazane tzw narkotyki.

Można przywołać to przykład substancji czynnej MDMA która w latach 60 była notorycznie wykorzystywana w terapiach przez psychoterapeutów. Lecz w miarę postępu terapii pacnięci zaczęli „za bardzo lubić” ten specyfik. Wtedy obecne władze postanowiły zdelegalizować te substancję. MDMA zyskało wtedy nową nazwę która na pewno obiła wam się o uszy, a brzmi ona do dziś „Ecstasy”.

Wracając do zwykłych przeziębień i uporczywego kaszlu kojarzycie może firmę Bayer? Tak to Ci od Aspiryny... Lecz nie tylko ten lek był niegdyś chlubą zakładów farmaceutycznych. W 1897 roku po raz pierwszy w laboratoriach tej firmy syntezowano heroinę. I niedługo po tym też wydarzeniu reklamowano ją jako niezwykle skuteczny środek przeciwkaszlowy oraz przeciwbólowy. Reklama Heroiny firmy Bayer stała się widoczna na ulicach a szklane flakoniki z substancją dostępne w aptekach.

Firma eksportowała ją aż do 23 krajów. Niedługo po tych wydarzeniach zaczęły na wierzch wypływać pierwsze informację o uzależnionych. Zaczęto prowadzić gruntowne badania pod kontem szkodliwości tej substancji efektem których w 1913 roku firma Bayer zaprzestała jej produkcji. Ile osób się uzależniło? Ilu z nich poniosło śmierć? Dokładnych liczb nie sposób podać lecz można sobie wyobrazić majątek zbity na handlu heroiną.