Aktualności

U kogo może powstać rak?

Czy na pewno nie mamy wpływu na to w jaki sposób dzielą się nasze komórki? Starzenie to proces niepożądany i póki co nikt z nas nie jest go w stanie powstrzymać, lecz parę rzeczy da się zrobić.

 

Zastanawialiście się jakie są początki raka? Kto by pomyślał że ma on grubo ponad 600 mln lat. Badania dowodzą że w odnalezionych zwierzętach z tamtych lat takich jak gąbki, już występował.

 

Co ciekawe organizmy jednokomórkowe są wolne od tej przypadłości. Wnioski nasuwają się same wszystkie organizmy żywe składające się z nie jednej ale wielu komórek są zagrożone chorobą nowotworową.

 

Czas upływa my się starzejemy a komórki naszego ciała ciągle się mnożą, nie zauważając jakichkolwiek zmian żyjemy w przekonaniu że nasza skóra, kości, mięśnie to ciągle te same komórki. Prawda wygląda tak że nabłonek wyścielający nasze jelita odnawia się w przeciągu 70 godzin. Jak widzicie nie jest tak jak by nam się zdawało a ryzyko zachorowania jest prawdopodobne i może nastąpić szybciej niż myślimy.

 

Ewolucja postanowiła zadbać o to by wykształcić kilka mechanizmów odpowiedzialnych za naprawę naszego DNA. Uczeni uważają że jest ich siedem podstawowych i piętnaście ratunkowych. Kiedy funkcjonują prawidłowo nie ma stresu lecz do zachwiania ich pracy nie trzeba dużo. Jednym z czynników jest wiek. Wraz z upływem czasu systemy obronne zawodzą i zdarzy się przepuścić jakiś błąd który później zaczyna się kopiować tworząc niepożądane struktury.

 

Do zachwiania wszelakich mechanizmów obronnych prowadzi również specyficzny tryb życia i brak odpowiedniej diety co może stać się przyczyną raka okrężnicy, piersi, nerki i trzonu macicy.

 

Dlatego pamiętajmy o urozmaiceniu naszego jadłospisu o warzywa i owoce, produkty naturalnego pochodzenia, unikajmy rzeczy uchodzących za rakotwórcze i zainwestujemy w suplementację najwyższej jakości. Dlatego że nie wszystkie dobroczynne substancje możemy znaleźć w sklepowych produktach. A na pewno nie w takiej ilości jakiej byśmy potrzebowali.

?