Aktualności

Uwaga co jemy i gdzie jemy!

Uwaga co jemy i gdzie jemy! Letnia akcja sanepidu wykazała że w miejscowościach nadmorskich często można było spotkać nieuczciwych restauratorów serwujących nam żywność przeterminowana. W tym przypadku recykling nabiera negatywnego znaczenia gdyż żywienie się pokarmem po gwarancji może doprowadzić do raka przełyku, żołądka, jelit lub trzustki. W prawdzie sezon letni się skończył lecz nie zapominajmy o ostrożności przy pożywianiu się w restauracjach lub barach usytuowanych w miastach całego kraju.

 

Nieuczciwe postępowanie restauratorów wynika z faktu oszczędności do którego zmusza nas obecna sytuacja w Polsce lub po prostu chęć szybkiego zarobku kosztem naszego zdrowia. Pomijając powody szefów tego typu placówek skupmy się na sobie i na ograniczonym zaufaniu wobec serwowanych nam potraw. Można by sądzić że cena rodzi jakość, więc udając się do drogiej restauracji mamy gwarancje świeżego posiłku. Nic bardziej mylnego, sam natrafiłem kilka razy na rzeczy całkowicie niezjadliwe w lokalach które lansują się jako miejsca „w cenie”.

 

Gdzie można spotkać najbardziej nieuczciwą warstwę tego biznesu? Nie chce tutaj oczerniać uczciwych ludzi tak że w praktyce może być różnie lecz jednak statystyka wskazuje na interesy sezonowe lub budy z szybkim żarciem na różnego rodzaju imprezach lub festynach. Ludzie którzy otwierają „lokal” na chwilę nie przejmują się jego renomą czy długoterminowym istnieniem na co ma wpływ opinia konsumentów. Jest miejsca są ludzie, jest głód są pieniądze ot takie myślenie. Skutkuje to że korzystając z chwili serwujemy swojemu organizmowi całą paletę różnego rodzaju trucizn. A więc pamiętajmy że to co jest na szybko i blisko nie zawsze musi oznaczać że jest dobre dla naszego ciała.

 

A co jeżeli jestem w obcym mieście np. na rynku i chce coś zjeść? Moja rada jest następująca, obserwujmy otoczenie tam gdzie nie ma ludzi, nie ma też interesu a co za tym idzie potrzebne są cięcia co skutkuje obniżeniem jakości. Zasada nie tyczy się sieci fast foodów bo choć ludzi jest tam pełno ciężko o coś zdrowego. Kiedy wybierzemy już lokal i zamówimy jedzenie, przyjrzyjmy mu się uważnie przed jego konsumpcją. Zwróćmy uwagę na to czy produkty są świeże. Dodatki takie jak pieczywo nie są czerstwe lub już twardawe, czy sałata nie jest już zwiędła lub czy nasza potrawa nie wydziela jakiś podejrzanych zapachów których mieć nie powinna.

 

Jeżeli napotkamy na coś podejrzanego nie krępujmy się zwrócić uwagi kelnerowi lub po prostu opuścić takową restauracje. Pamiętajmy że lepiej zachować przezorność i wzmożona czujność niż truć nasz organizm w imię zarobku nieuczciwych restauratorów. Nasze zdrowie jest nade wszystko a skutki długotrwałego odżywiania się popsutym pokarmem mogą być opłakane.

 

?