Aktualności

Uważaj na rutynę!

Niedawno do prasy trafiły informacje odnośnie wycofania z runku partii znanego leku.. Ponoć nic nam nie grozi a jednak zostaje wycofane 8% z ogólnej liczby rynkowej. Skoro nie ma żadnego niebezpieczeństwa to po co cała afera? Gdy coś jest bezpieczne czyli nie ma wpływu na nasze zdrowie to nie wycofuje się tego w trybie natychmiastowym.

Całe zajście tłumaczy się , i tu uwaga niedotrzymaniem jakości standardów przez jednego z poddostawców firmy. Bardzo dyplomatyczne i ogólnikowe wytłumaczenie. Teraz my jako pacjenci możemy się zastanawiać co oznacza te niedotrzymanie jakości. Czy to znaczy skażenie czy może to że w tym leku jest zaniżona lub zawyżona ilość jakieś substancji czynnej?

Firma deklaruje że wadliwy towar zostanie zutylizowany w trybie natychmiastowym. Cóż za marnotrawstwo a zarazem sprzeczność że coś nieszkodliwego szybko się niszczy. Co pocieszające to że koncern przyznał się sam do błędu i zgłosił sprawę do głównego inspektoratu farmaceutycznego.

Lecz jak by się tak głębiej zastanowić to trochę dziwne że na rynek trafia coś co odbiega od standardów. Nasuwa się pytanie jak szczelna jest kontrola wewnętrzna koncernów skoro dopiero po wprowadzeniu czegoś na rynek dowiadujemy się że produkt „odbiega od standardów”. Sprawa obrazuje mechanizmy działania tego rynku i fakt że możemy kupić coś w aptece co może nie zadziałać lub zaszkodzić.

Z drugiej strony skoro wpadki zdarzają się takim gigantom to co dopiero dzieje się wśród producentów tańszych zamienników? Czy baczniej patrzą na ręce swoim dostawcom , pracownikom i współpracownikom czy wraz z cena zaniżona jest jakość analizy składu? My jako pacjenci możemy się tylko domyślać i modlić aby któregoś dnia nie trafić na coś co nam zaszkodzi.

Należy wyjść z założenia że wszędzie pracują tylko ludzie, którzy mają raz gorsze, raz lepsze dni. Przypadek pomyłki lub niedopatrzenia wisi w powietrzu cały czas to normalna sprawa lecz w firmach które produkują leki kontrola jakości powinna być priorytetowa sprawą ze względu na dobro pacjentów.

 

 

?