Aktualności

Witaminy

Czy ktoś kiedyś zastanawiał się kiedyś ile wartościowych składników takich jak witaminy i minerały posiadają nasze posiłki? Trzeba nadmienić że wszelka obróbka produktów prowadzi do ich utraty. Będąc przekonani że w sklepie nabywamy zdrowy sok bo naturalnie tłoczony w rzeczywistości możemy stawać się posiadaczami zwykłej słodkiej wody. Jak to możliwe? Najzdrowszym sposobem przyrządzania soków tak aby zachować w nich jak najwięcej witamin jest samodzielne tłoczenie. Mało tego zaraz po przygotowaniu należy szybko wypić taki napój gdyż z każdą minutą cenne wartości ulegają utlenieniu. A więc po czym poznać dobry sok w sklepie? A chociażby po tym że etykieta informuje nas aby jak najszybciej wypić dany produkt oraz o tym że sok został naturalnie wytłoczony bez stosowania żadnych innych dodatków.

Kolejnym z błędów jakie stosujemy to rozgotowywanie warzyw. Narażenie na zbyt wysoką temperaturę przez długi czas powoduje to że nasz posiłek może stać się bezwartościowy. Najprostszym sposobem jest przygotowywanie warzyw tzw Al dente , czyli tak aby po obróbce termicznej dany produkt był jędrny i stawiał opór zębom. Niektórzy przygotowane warzywa Al dente odbierają jako surowe ze względu na brak przyzwyczajenia do właściwego przyrządzania posiłków. W zależności od tego co gotujemy niekiedy wystarcza 4-8 min aby nasz posiłek był gotowy do spożycia.

My oczywiście jako laicy mamy prawo nie wiedzieć nic o sposobach prawidłowego przygotowania lecz profesjonaliści pracujący w kuchniach powinni świecić przykładem w tym zakresie. W rzeczywistości bywa różnie. W naszym kraju o dobrą kuchnie bywa naprawdę ciężko. Przeciętny rodak za „dobrą” uważa taką która mu po prostu smakuje nie zastanawiając się ile ten posiłek dostarczy mu tłuszczy, węglowodanów czy białka, już nie wspominając o indeksie glikemicznym czy zawartości witamin. A właśnie o to chodzi w odżywianiu się bo „nie żyjemy po to aby jeść ale jemy aby żyć”, a więc wszystko co dostarczamy w posiłku powinno być zbilansowane i przemyślane. Z organizmem jest jak z samochodem jeżeli będziesz lał niewłaściwe paliwo nie możesz się dziwić że w końcu odmówi posłuszeństwa.

Ktoś powie ok ale przecież mój znajomy czy krewny je wszystko co chce i cieszy się zdrowiem w sędziwym wieku. Pamiętajmy że każdy jest inny posiadamy różnorodne indywidualne cechy które decydują o naszej wytrzymałości. To że komuś coś nie szkodzi to nie znaczy że Tobie nie przysporzy problemów. Każdy organizm jest odrębna jednostką i inaczej funkcjonuje a więc powinniśmy sami dążyć do zoptymalizowania naszego sposobu żywienia tak aby nasze ciało funkcjonowało prawidłowo.

Witaminy zapewniają naszemu organizmowi stabilność. Brak niektórych z nich prowadzi do śmieci . Często bagatelizujemy objawy niedoborów gdyż myślimy że łykanie tzw „multiwitaminy” uchroni nas przed wszystkim. Należy pamiętać że tego typu produkty nie zwierają wszystkiego a na dodatek wchłanialność tego typu preparatów jest znikoma. Niektóre witaminy rozpuszczają się w tłuszczach a jeszcze inne w kwasach każda z nich powinna być połykana z czymś innym co zapewni maksymalne wchłanianie. Dlatego warto zawracać uwagę na to z czym spożywamy na przykład sałatkę. Najbardziej odpowiedni jest sos winegret choć nie wszyscy za nim przepadają to znajdą w nim i zdrowe tłuszcze i kwasy które zapewnią odpowiednie wchłanianie witamin. Warto zacząć zwracać uwagę na to co jemy gdyż to fundament naszego zdrowia.

?