Aktualności

Wyciąć, zatruć!

Nagłaśnianie tematu nowotworu przez media publiczne sięga już zenitu. Temat nowotworów jest obecny w serialach, wiadomościach, reklamach nawet w „telewizji śniadaniowej”. Fakt jest taki że jeżeli chodzi o śmiertelność to rzeczywiście w ostatnich latach rak bije wszystko na głowę, ale czy pomimo takiego natłoku informacji słychać coś w stylu „Mamy nareszcie sposób na skuteczne zwalczenie tej choroby”.

Fakty są przytłaczające bo obecne komercyjne metody walki z rakiem to nadal od dziesiątek lat „wyciąć lub zatruć”. W naszym kraju pierwszy instytut leczenia chorób nowotworowych utworzono w 1932 roku w Warszawie gdzie pacjentów poddawano radioterapii. Choć minęły 83 lata to sama zasada dzisiejszej walki się nie zmieniła.

Dlaczego? Przecież wszystko idzie do przodu a każdy dzień zasypuje nas informacjami o nowych wynalazkach ludzkości. W 1932 roku człowiek zaczął ledwo wznosić się ponad ziemię a dziś planuje kolonizację marsa. Wszystko idzie do przodu! Czy zatem ktoś próbuje nam wmówić że medycyna w tej kwestii nie może nic zdziałać?

A może ktoś już dawno znalazł sposób tylko było to niewygodne? Co by było gdyby sposób leczenia nowotworów stał się banalny? Prócz tego że koncerny farmaceutyczne i wszystkie firmy produkujące sprzęt do radioterapii czy nawet ubezpieczalnie straciły by krociowe zyski.

Sprawę raka się nagłaśnia ale nie po to by nas ostrzec tylko po to aby zrobić podkładkę pod dobry interes. Wystarczy włączyć jakaś popularną stacje telewizyjną i zacząć oglądać. Prędzej czy później natrafimy na temat nowotworu w wiadomościach, serialu, czy jakimś innym programie by za chwilę zobaczyć reklamę która oferuje nam ubezpieczenie od zachorowania na nowotwór.

To nie troska to marketing! Troska o obywatela była by wtedy kiedy media zaczęły wywierać presję na cały świat polityki i medycyny aby zaprzęgnąć wszelkie środki do walki z tym świństwem. Zaczęto by otwarcie mówić o alternatywnych metodach walki z nowotworem i tak ważnej profilaktyce.

W ciągu 100 lat człowiek robił milowy krok na drodze swojej egzystencji. Otaczają nas komputery żyjemy w świecie nieograniczonej komunikacji, przemieszczamy się z kontynentu na kontynent w mgnieniu oka, latamy w kosmos nasze samochody same parkują a nie potrafimy zwalczać czegoś co stało się największym wrogiem naszego gatunku?

?